Refinancování hypotéky

Proměňte svoji hypotéku!

Refinancováním hypotéky získáte rychle a bez zbytečného "papírování" hypotéku, o jaké jste vždy snili. Získejte jednoduše:

  • nižší úrokovou sazbu až 3 roky předem,
  • nižší měsíční splátky,
  • možnost kdykoliv hypotéku splatit,
  • možnost přerušit splácení v případě potřeby,
  • či další služby, které možná Vaše současná banka neumí.

Kdy je refinancování hypotéky výhodné?

Refinancování hypotéky se vyplatí vždy, když výhody z nové hypotéky budou větší, než náklady na její vyřízení. Hlavním přínosem refinancování hypotéky je obvykle nižší úroková sazba – průměrné snížení úrokové sazby při refinancování hypotéky je 0,5% oproti původní nabídce "staré" hypoteční banky.

Mohou existovat ale i další důvody, proč se do refinancování hypotéky pustit. Díky refinancování hypotéky si můžete znovu vybrat parametry své hypotéky. Váš nový úvěr proto může být flexibilnější. Existují hypotéky, které Vám umožňují zvyšovat a snižovat splátky hypotéky dle Vašich potřeb, či například dočasně zcela přerušit splácení úvěru.

Kdy začít řešit refinancování hypotéky?

Pokud úrokové sazby klesají, ideální doba pro refinancování hypotéky je přibližně 3-6 týdnů před koncem doby fixace, i když v případě potřeby je možné vyřídit refinancování hypotéky mnohem rychleji. 

Pokud úrokové sazby rostou, ideální doba může být i více než 12 měsíců dopředu. Ve většině bank je možné refinancovat 12 měsíců dopředu, v některých bankách je to však možné až 2 roky dopředu, či dokonce 3 roky dopředu.

Nejpozději 3 měsíce před uplynutím doby fixace Vám stávající banka zašle návrh nové výše úrokové sazby pro další období. Máte minimálně tyto 3 měsíce možnost mimořádné splátky zdarma - a proto je možné pohodlně refinancovat. Pokud s návrhem stávající banky souhlasíte nebo pokud na návrh nereagujete, začne Vám od uvedeného data běžet nová doba fixace – s novou úrokovou sazbou a tedy i s novou výší měsíčních splátek. Datum konce první fixace naleznete v úvěrové smlouvě vedle Vaší staré úrokové sazby.

Nepřišla vám od banky včas nabídka nové sazby? Rostou na hypotečním trhu úrokové sazby? Nenechávejte vše až na poslední chvíli. Je vhodné informovat se u nás o Vašich aktuálních možnostech refinancování hypotéky předem.

Kolik refinancování hypotéky stojí?

Pro refinancování hypotéky má většina bank zvýhodněné podmínky a proces schvalování bývá velmi rychlý (často není potřeba znovu prokazovat příjem standardním způsobem) a znalecký odhad nemovitosti bývá zdarma. V naprosté většině případů bývá i poplatek za zpracování hypotéky zdarma.

Jaké dokumenty budou potřeba?

Pro refinancování hypotéky bude potřeba žádost o úvěr (na formuláři nové banky), kopie staré úvěrové smlouvy, vyčíslení zůstatku staré hypotéky včetně souhlasu se splacením (vystavuje na požádání Vaše stávající banka), kopie dvou dokladů totožnosti a nabývací titul k nemovitosti (většinou kupní smlouva). Pokud máte k dispozici i původní znalecký odhad, může to refinancování hypotéky urychlit. Veškeré "papírování" vyřídíme za Vás.

Spočítat moji hypotéku

nejnižší úrokovou sazbu
odhad nemovitosti zdarma
možnost mimořádných splátek
pojištění hypotéky
garanci úrokové sazby