Úrokové sazby hypotéky

Každý den sledujeme statistiky a porovnáváme úrokové sazby všech hypotečních bank. Vybíráme nejlepší nabídky. Proto mají naši klienti průměrně o 0,4% nižší sazbu, než je na trhu obvyklé. 

Úroková sazba bývá nejčastěji fixovaná na několik let - nejoblíbenější je dnes pětiletá fixace, kterou volí přibližně polovina všech klientů. Populární jsou i fixace na 3 roky (z důvodu očekávání budoucího poklesu sazeb) nebo víceleté fixace - zejména na 7, 8 a 10 let (z důvodu nížších aktuálních úrokových sazeb). Úroková sazba víceletých fixací bývá v posledních měsících často nižší, než fixace pětiletá. Fixaci na 1 rok a kratší volí jen minimum klientů, bývají dražší.

Nejnižší úrokové sazby hypoték (k datu aktualizace):
Refinancování hypotéky: 4,69 %
Fixace na 3 roky: 4,69 %
Fixace na 5 let: 4,94 %

1M PRIBOR a průměrná sazba hypotéky (k datu aktualizace):
1M PRIBOR (Zdroj: ČNB): 4,21 %
Průměrná hypo-sazba (Zdroj: ČBA): 4,96 %

Pozn.: 1M PRIBOR - jednoměsíční pražská mezibankovní nabídková sazba je úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Tato sazba ovlivňuje výši variabilních úrokových sazeb hypoték. Průměrná hypo-sazba - jedná se o průměrnou úrokovou sazbu za předchozí měsíc, kterou reportuje Česká bankovní asociace. Na rozdíl od nabídkových průměrných sazeb ukazuje skutečný průměr sazeb schválených a podepsaných úvěrových smluv. Tato sazba bývá publikována přibližně mezi 10. a 15. dnem následujícího měsíce. 

Slevy na úrokových sazbách

Standardní nabídka bank bývá výrazně vyšší, než úroková sazba po započítání individuálních slev, které je možné s bankou vyjednat. V případě financování koupě jsou rozdíly v řádu několika desetin procenta, v případě refixace a refinancování hypotéky bývá letos úspora i v řádu několika procent.

Naši hypoteční specialisté vyjednávají každý den pro klienty slevy na úrokových sazbách. Využívají přitom jak slev předjednaných pro klienty HYPOASISTENT (díky vysokému objemu a kvalitě hypoték dostávají naši klienti nižší úrokové sazby), tak i individuálních slev vyjednaných pro konkrétního klienta.

Vždy je navíc možné využít standardních slev, které banky nabízí v rámci svých marketingových akcí či slev za dodatečné produkty (například pojištění úvěru, využívání bankovního účtu apod.).

Fixace úrokové sazby

Délka fixace úrokové sazby představuje období, kdy se úroková sazba nemění a nemění se ani výše měsíční splátky hypotéky. Na konci fixace je možné udělat jakoukoliv mimořádnou splátku hypotéky zdarma či hypotéku refinancovat do jiné banky. Je však třeba banku o takové splátce včas informovat (někdy i více než měsíc dopředu). Za předčasné mimořádné splátky před koncem fixace však banky obvykle účtují vysoké poplatky. Existují však způsoby, jak se těmto zbytečným nákladům vyhnout.

Před koncem doby fixace banka zasílá klientovi nabídku nové úrokové sazby na další fixační období. V případě nesouhlasu s nabídkou je možné s bankou o výši úrokové sazby jednat (s pomocí HYPOASISTENT bývá možné dosáhnout nižší úrokové sazby i pro následná fixační období) či lze hypotéku splatit nebo refinancovat. Tímto lze ušetřit i několik tisíc korun měsíčně.

Co určuje výši úrokové sazby?

Úrokové sazby hypoték zavisí zejména na těchto faktorech:

  • výběr hypoteční banky - nabídky bank se v čase liší - zejména podle měnící se politky dané banky a podle ceny zdrojů (podle toho, jak výhodně daná banka aktuálně "nakoupila" peníze na trhu).

  • výběr konkrétního hypotečního produktu - dražší jsou hypotéky umožňující větší flexibilitu při splácení a hypotéky s vyšším rizikem pro banku. I takové produkty však mohou být pro konkrétního klienta výrazně výhodnější.

  • LTV - tedy poměr hypotéky (a vlastních peněz) vůči zástavní hodnotě nemovitost - nejnižší sazby mají hypotéky do 50% nebo 70% hodnoty nemovitosti, v některých bankách až do 80%. Dražší jsou hypotéky, kdy od banky potřebujeme více.

  • délka fixace úrokové sazby - nejdražší bývají jednoleté fixace a fixace na více než 10 let. Nejlevnější dnes bývají sazby s fixací mezi 3 a 10 lety.

  • výše hypotéky a výše slevy - čím vyšší hypotéka, tím nižší úroková sazba. Výše slevy hraje při výběru hypotéky zásadní roli. Slevu je možné získat nejen za "nákup" dalších produktů jako pojištění úvěru, kreditní kartu apod., ale možné jsou i projektové slevy, individuální slevy a akční slevy bank.

Porovnání úrokových sazeb hypoték

Stejná úroková sazba může znamenat rozdílnou měsíční splátku. Záleží totiž nejen na splatnosti, ale také na způsobu, jakým banka počítá úroky z hypotéky - a to pak přímo ovlivňuje, kolik za hypotéku skutečně zaplatíte. Proto je důležité porovnávat nejen úrokovou sazbu, ale i měsíční splátku hypotéky.

Rychlé srování úrokových sazeb naleznete zde - ale důležité je i porovnání ostatních parametrů hypotéky, zejména vedlejších nákladů na pojištění úvěru a podobně. Kontaktujte nás a hypoteční specialisté vám obratem připraví nezávazné porovnání úrokových sazeb pro váš konkrétní případ.

Spočítat moji hypotéku

nejnižší úrokovou sazbu
odhad nemovitosti zdarma
možnost mimořádných splátek
pojištění hypotéky
garanci úrokové sazby