Hypotéka v EUR

Hypotéku v EUR je možné získat i v České republice, výběr bank je ale omezenější, než v případě klasické hypotéky v českých korunách.

Jaké jsou výhody a rizika hypotéky v EUR?

Hlavní výhodou jsou dnes výrazně nižší úrokové sazby hypotéky v EUR než hypotéky v CZK.

Naopak největším rizikem takové hypotéky by byly změny směnného kurzu. Kdyby měl žadatel příjem v CZK a úvěr by splácel v EUR, hrozilo by, že při špatné změně kurzu zaplatí mnohonásobně víc, než původně počítal. Pokud by totiž například po několika letech splácení koruna výrazně oslabila - klient by při přepočítání do korun mohl i po letech splácení dlužit víc, než si původně půjčil. Nebo by mu splátky narostly o mnoho procent. To je důvodem, proč je možné hypotéku v EUR získat pouze v případě, kdy je v eurech i klientův příjem.

Jako jsou podmínky získání hypotéky v EUR?

Žadatel o úvěr musí mít trvalý pobyt v ČR, na Slovensku, v Rakousku nebo Německu a musí doložit, že bydlí v ČR. Příjem žadatele musí být v eurech a výše eurového příjmu musí kompletně pokrýt splátku hypotéky. Příjem v EUR je možné akceptovat pouze ze zemí EU a klient musí mít zázemí v ČR (např. víkendy trávit v ČR) a v cizí zemi nebydlel trvale. Čerpání úvěru je možné v eurech i v CZK. Tento typ úvěru není možný u podnikatelů využívající paušální daň. Splatnost úvěru je maximálně na 30 let a maximálně do věku 70 let. Hypotéku v EUR je možné poskytnout maximálně 4 žadatelům současně a to maximálně ze 2 domácností. Pro získání hypotéky je potřeba dodržet pravidla a doložit dostatečnou výši příjmu dle regulace ČNB. Rádi Vám poradíme, jaké typy příjmů je možné akceptovat pro úspěšné získání hypotéky.

Je možné splácet hypotéku v korunách, ale získat od banky eura (např. na koupi nemovitosti v zahraničí)?

Ano, tuto možnost nabízí hned několik bank. Banka poskytne úvěr v CZK za klasických podmínek pro standardní hypotéku a následně dokáže převést peníze na EUR a odeslat platbu v požadované výši v eurech. Tuto variantu je možné využít zejména v případě, kdy má klient příjem v českých korunách, ale zároveň chce kupovat nemovitost v zahraničí. Jako zástavu je takto možné použít nemovitost v ČR.

Kontaktujte nás pro více informací, rádi Vám představíme všechny možnosti.

Napište nám