Odklad splátek hypotéky

Milí klienti, přinášíme vám aktualizovaný přehled podmínek pro odklad splátek hypotéky z důvodu vyhlášeného nouzového stavu na území České Republiky kvůli výskytu koronaviru SARS CoV-2. 

Některé banky již nastavily pravidla a o odklad splátek můžete požádat online. Další banky teprve připravují zjednodušený postup a zatím je možné žádat individuálně. Níže představujeme přehled podmínek jednotlivých bank, další podrobnosti naleznete na jejich webových stránkách. V případě jakéhokoliv dotazu či nejasnosti jsme vám samozřejmě rádi k dispozici.

Pokud očekáváte nebo jste již v situaci, že z důvodu současné epidemie nebudete moci splácet své hypoteční splátky, doporučujeme rozhodně odklad řešit včas a ne den-dva před očekávanou splátkou nebo ještě hůře až po splatnosti. S bankami je možné domluvit změnu splátkového kalendáře, ale vždy je zapotřebí toto řešit dopředu, než se dostanete do prodlení.

Většina bank účtuje úrok i za dobu odložených splátek (i když po dobu odkladu se peníze nestrhávají). Česká spořitelna úrok za dobu odkladu neúčtuje - za což jí patří velké díky.

Datum poslední aktualizace: 31.3.2020


Aktuálně: Odloží vláda splátky všech hypoték o 6 měsíců?

Ministrině financí Alena Schillerová plánuje ve středu 1.4.2020 projednat ve vládě šestiměsíční odklad splátek všech hypoték ve všech bankách a spotřebitelských úvěrů. Česká národní banka se prý k takové myšlence nestaví negativně.


Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí od 1.4. možnost odložení splátek pro klienty, kterým v důsledku pandemie poklesly příjmy. Přepokládá se, že tato nabídka bude aktivní jeden měsíc. Odklad bude na dobu 3 měsíců. Banka odloží splátky jistiny do dalších měsíců a klientům odpustí úroky. Zároveň za ně zaplatí pojištění schopnosti splácet, pokud ho mají sjednané. Odložit si takto můžete splátky spotřebitelské půjčky, hypotéky, úvěru ze stavebního spoření nebo leasingové a firemní úvěry. Odklad splátek se netýká revolvingových produktů, jako je kontokorent, Peníze na klik, kreditní karty a úvěry s garancí EIF pro Start up. Žádost o odklad splátek můžete podat online přes webové stránky České spořitelny: https://www.csas.cz/cs/page/odlozeni-splatek. Pokud nemáte přístup na web, je možné požádat přímo na pobočce. Poplatek za odložení splátek je nulový.

Hypoteční banka

Hypoteční banka nabízí klientům, kteří by měli problém se splácením, dvě varianty odkladu splátek: 1) odklad splátky jistiny úvěru až na 12 měsíců nebo 2) odklad celé splátky hypotečního úvěru (úroku i jistiny) na 3 měsíce. Požádat o odklad je potřeba nejméně 10 pracovních dní před datem pravidelné anuitní splátky úvěru. O odklad splátky je možné požádat až do 31. května 2020 a žádost se podává na webových stránkách banky https://www.hypotecnibanka.cz/odklad-splatek/. V případě, že banka žádosti vyhoví, budete informováni písemně formou oznámení. Toto oznámení naleznete také ve své Hypoteční zóně na webových stránkách banky.

Komerční banka

Banka nabízí možnost odkladu splátek na 3 měsíce a to pouze jednou v době nouzového stavu. Žádost podáte přes formulář na adrese: https://www.kb.cz/cs/obcane/pujcky/odlozeni-splatek. Do poznámky uveďte číslo úvěru, který chcete odložit. Následně Vám zavolá pracovník banky a domluví se s Vámi na dalším postupu. Odklad se netýká úroků, úroky zaplatíte následně po skončení odkladu v pravidelných splátkách. Odložit si můžete hypoteční úvěr a spotřebitelský úvěr.

Moneta Money Bank

Banka Vám odloží splátky o 3 měsíce. Tedy 3 měsíce nebudete platit jistinu, úroky a ani pojištění, ale vše se posune o 3 měsíce a splatnost úvěru se prodlouží o 4 měsíce. O 4 měsíce z toho důvodu, že Vám nebudou odpuštěny úroky. Odklad splátek můžete využít pro tyto produkty: Expres půjčka, Konsolidace půjček, Expres Plus, Konsolidace Plus, Expres Business, Hypotéka a Splatný Flexikredit. O odklad je potřeba zažádat minimálně 10 dní před splátkou, kterou chcete odložit. Využijte formulář na webových stránkách banky: https://www.moneta.cz/odklad-splatek. Pokud máte v Monetě více úvěrů, je zapotřebí vyplnit a podepsat formulář pro každý úvěr zvlášť. Pokud jste již v prodlení, zavolejte na tel.: 800 666 382.

Raiffeisenbank

U této banky je zapotřebí vyplnit dotazník na adrese: https://www.rb.cz/osobni/pujcky/odlozeni-splatek. Následně Vás bude kontaktovat pracovník banky a domluvíte si společně řešení Vaší situace.

Equabank

Banka situaci řeší individuálně dle situace každého klienta. Bude se snažit Vám vyjít vstříc. Na email klientske.centrum@equabank.cz napište Vaše jméno, příjmení, datum narození a o jaký úvěr se jedná. Také je zapotřebí popsat situaci, do které jste se dostali a z jakého důvodu. Banku bude zajímat Vaše profese, ze které máte zdroj příjmů a kolik vyděláváte, jestli už jste v situaci, že nebudete moci splácet nebo tuto situaci teprve očekáváte v budoucích měsících. Banka dokáže odložit splátky i o 5 měsíců.

Sberbank

O odložení splátek je zapotřebí banku požádat min. 5 pracovních dní před potřebou odložené splátky. Žádost můžete do banky poslat elektronicky nebo v krajním případě osobně. Formulář si stáhnete na adrese: https://www.sberbank.cz/cs-cz/snizeni-splatek a následně ho zašlete na ecl@sberbankcz.cz. Banka odloží splátky, ale zůstává zachována splatnost. To znamená, že se Vám následující splátky budou příslušně navýšeny. Nyní je tato možnost zdarma. Týká se hypotečních, spotřebitelských a MICRO úvěrů. Banka dokáže domluvit se na odkladu poloviny splátky na 5 měsíců.

Wüstenrot

Odklad splátek je možný na dobu 3 měsíců, pouze pokud jste minulé 3 měsíce řádně spláceli. Odklad bude úplný, tedy nebudete platit po dobu 3 měsíců jistinu ani úroky. Splatnost zůstane zachována, následně ve výročí fixace se splátky upraví dle aktuálního zůstatku. U překlenovacích úvěrů dojde k posunu přidělení řádného úvěru a u řádného úvěru prodloužení splatnosti. Požádat můžete přes web: www.W.cz/odklad-splatek Po posouzení Vám zašlou dodatek k úvěrové smlouvě, který přes mail potvrdíte.

mBank

Odklad splátek v souvislosti s epidemií je v řešení tak, aby bylo možné požádat z domova a zdarma. Banka podrobnější informace zveřejní na svých webových stránkách.

UniCredit Bank

Odklad splátek je možný u hypotečních úvěrů, úvěrů PRESTO půjčka a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. Pro žádost využijte formulář na stránkách banky: https://www.unicreditbank.cz/cs/ostatni/moznosti-odkladu-splatek.html Nejdříve můžete odložit splátky za měsíc duben 2020. Požadavek na odklad splátky je nutné zadat nejméně 15 dní před datem splátky. Ve formuláři vyznačíte první splátku, kterou si přejete odložit. Požádat by měl hlavní dlužník. Odklad se netýká pojištění úvěru, které budete muset celé tři měsíce platit. Po skončení odkladu budete platit opět plnou splátku, avšak úroky Vám banka neodpustí a tedy se prodlouží o úroky splatnost úvěru. Odklad splátek je zdarma.


Přejeme Vám, abyste tuto nelehkou situaci přečkali ve zdraví a společnými silami jistě vše zvládneme.