Úrokové sazby rostou

Průměrná úroková sazba hypoték klesala celý rok 2019. Z hodnot kolem 3% se dostala až na prosincovou výši 2,34%, jak vykázal Fincentrum Hypoindex. Minimální sazby dosahovaly v prosinci výše 1,98%, obvyklé sazby se pohybovaly mezi 2 a 2,5%.

Nabídkové sazby bank však začaly postupně růst již od listopadu 2019 a v lednu 2020 nabral růst sazeb na rychlosti téměř ve všech bankách. Oficiální statistiky změnu trendu vykazují obvykle s minimálně měsíčním zpožděním, nabídkové úrokové sazby pro klienty totiž mívají 30 dnů platnost a samotné schvalování hypoték většinou další 2-4 týdny trvá. Analytici HYPOASISTENT však očekávají, že již lednové statistiky průměrných sazeb vykážou růst a tento růst bude minimálně několik měsíců pokračovat.

Jaké úrokové sazby dnes můžeme očekávat při žádosti o novou hypotéku?

Úrokové sazby záleží na více parametrech, zejména pak na výběru banky a produktu. Nižší úrokové sazby bývají obvykle v případě, kdy klient spolu s hypotékou sjednává i pojištění úvěru. Jedná se o pojištění schopnosti splácet hypotéku, které kryje většinou riziko smrti, invalidity a pracovní neschopnosti, v některých případech i riziko ztráty zaměstnání.

Průměrné nabídkové sazby dnes dosahují výše mezi 2,5 až 3%. Sazby mezi 2 a 2,5% se daří vyjednat i nyní v lednu, každý týden ale takových možných variant ubývá, jak banky postupně aktualizují vyhlašují nové sazby.

Schválit hypotéku a zafixovat si úrokovou sazbu je přitom možné až 2 roky dopředu (před očekávaným datem čerpání úvěru). V některých případech lze sazbu zafixovat až 3 roky dopředu. Dokonce pokud ještě klient nemá vybranou nemovitost, lze schválit hypotéku už nyní a následně hledat vysněný byt či dům.