Hypoteční banky jely celý letošní rok na plný plyn a úvěroví pracovníci si neodpočinou ani v závěru roku.
Objemy poskytnutých hypoték letos překonaly všechny dosavadní rekordy. Zatímco loni dosáhl objem poskytnutých hypoték 254 miliard, letos bude atakovat hranici 400 miliard korun. Objemy hypoték rekordně rostou, podobné rekordy bohužel ale překonává i růst úrokových sazeb. Zatímco v lednu byla průměrná úroková sazba neuvěřitelně krásných 1,94%, v říjnu už byl průměr 2,54% a čísla půjdou ještě skokově nahoru. Je to způsobeno zejména nepřímým vlivem zvýšení základních sazeb Českou Národní Bankou. Ta totiž v září a v listopadu zvýšila základní sazbu dohromady o 2% a tento růst se postupně promítne do růstu hypotečních sazeb. Již v půlce listopadu jsou nově nabízené úrokové sazby kolem 4% a analytici HYPOASISTENT očekávají další růst. V závěru roku by nabídkové sazby mohly dosahovat kolem 4,5%.
Co dělat, pokud si plánuji v dohledné době pořídit nový byt, dům, nebo pokud chci na jaře stavět?
Hlavně dlouho nečekat a nechat si co nejdříve zagarantovat úrokovou sazbu pro svoji hypotéku. Nejlepší je kontaktovat hypotečního makléře, který dokáže rychle porovnat nabídky jednotlivých bank. Banky totiž zvyšují sazby postupně a nepravidelně a rozdíly mezi jednotlivými bankami jsou větší než kdykoliv dříve. V této době je jen nízká šance na to, že by vám nejlepší nabídku dala vaše stávající banka. Porovnání se vždy vyplatí. Zoufat si nemusí ani klienti, kteří ještě nemají vybranou nemovitost – hypotéku lze předschválit a sazbu garantovat až 3 roky dopředu. Ale výrazně větší výběr možných variant (a tedy i nižší sazbu) budou mít ti, kteří už vědí, co budou chtít kupovat nebo stavět.
Co stojí za rychlým růstem sazeb?
Důvodem nečekaně rychlého růstu úrokových sazeb je boj ČNB s inflací. Inflace představuje nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb – tedy nominální zdražování. A zatímco ČNB dlouhodobě cílila na míru inflace kolem 2% ročně, v říjnu se vyšplhala na hodnoty kolem 6%.
Kdo si může v určitém pohledu nejvíc gratulovat, jsou hypoteční klienti, kteří získali hypotéku v uplynulých měsících. Ti mají často úrokové sazby kolem 2% a tedy vrací bankám v reálné hodnotě peněz mnohem méně, než si půjčili. Pokud je inflace 6% a hypotéka má sazbu 2%, vracíme bance v reálné hodnotě peněz o 4% méně, než jsme si půjčili. Skutečnou cenou za hypotéku je sazba po odečtení inflace. Vzít si hypotéku na nemovitost se tak letos opravdu vyplatilo a radost z úvěru bude mít nejvíce klientů v historii.