Úrokové sazby hypoték rostou a podle vyjádření ČNB se očekává další zvýšení základních sazeb v průběhu června. O tom, že tu s námi vysoké sazby pobudou minimálně do jara příštího roku pochybuje už málokdo. Vysoké sazby dělají starosti nejen klientům, kterým letos končí doba fixace, ale i klientům, kteří se letos chystají pořídit si vlastní bydlení, než ceny vyletí ještě výše.
V první řadě je dobré si uvědomit, že vysoké sazby jsou doprovázeny vysokou inflací. A inflace daleko přesahuje aktuální výši sazeb. Reálné sazby jsou tak záporné a bance vracíme v reálné hodnotě peněz méně, než si půjčujeme. Naše hypotéka je tedy pořád velmi výhodná. Náš dluh je totiž "užírán" inflací a nám se bude v budoucnu s vysokou pravděpodobností mnohem lépe splácet.
Úrokové sazby hypotečních úvěrů bývají fixované na několik let dopředu. Jednoleté fixace bývají dražší než fixace víceleté. Nejlevnější dnes bývající sazby na 5 a více let. Co když ale za dva-tři roky budou sazby nižší než teď? Vyplatí se zafixovat sazbu na mnoho let dopředu? Budoucnost se samozřejmě nejlépe vyčte z křišťálové koule. Ale pokud ji zrovna nemáme po ruce, zeptejte se při sjednávání nové sazby na možnosti, až sazby klesnou pod naši zafixovanou sazbu. Hypotéku je totiž možné měnit či refinancovat i v průběhu fixace, většinou však za poplatek. Poplatek nahradí bance tzv. účelně vynaložené náklady. Výši účtovaného poplatku drží při zemi výklad ČNB, ale rozdílné přístupy mezi jednotlivými bankami aktuálně přetrvávají. V budoucnu bude pravděpodobně jeho výši jednotně omezovat připravovaná novela zákona, pravděpodobně se jí dočkáme do dvou let. Kdo chce mít jistotu flexibility při budoucím poklesu sazeb, může vybírat hypotéku s kratší fixací, nebo takovou hypotéku, kterou banka umožňuje bez poplatku splatit kdykoliv. Cenou za tento komfort ale může být o několik desetin vyšší úroková sazba.