Realitní trh se s příchodem korony nezastavil a zahraniční investory rychle nahradili investoři čeští. Investice do nemovitostí byla v loňském roce populární a kdo mohl, začal uvažovat o zlepšení kvality svého bydlení či o pořízení chaty nebo chalupy. Ceny nemovitostí pokračovaly v růstu, i když v některých regionech pomalejším tempem. Hypoteční trh v loňském roce lámal rekordy. Banky v roce 2020 poskytly přes 250 miliard hypoték a překonaly tak dosavadní vítězný rok 2017, kdy objem hypoték dosáhl o necelých 30 miliard méně. Svůj významný podíl na tom hrála výše průměrné hypotéky, protože rekord v počtu kusů překonaný nebyl. Důvody, které stály za rekordními objemy loňského roku, budou hrát významnou roli i v letošním roce.
Úrokové sazby klesly na historické hodnoty a na konci roku dostaly průměrnou sazbu pod dvě procenta. Vzhledem k vyšší inflaci tak klienti vrací bankám v reálné hodnotě méně, než si od půjčují. Nízké sazby proto udělaly hypotéky atraktivnější a na hypotéku dosáhne více lidí i s nižším příjmem.
ČNB v rámci podpory ekonomiky uvolnila pravidla pro poskytování hypoték a banky zmírnily podmínky pro potřebnou výši prokazovaného příjmu. „Rozdíly mezi jednotlivými bankami se zvýraznily. Způsob počítání příjmu a požadavky na jeho charakter hrají v letošním roce ještě větší roli. A to nejen u podnikatelů,“ říká Pavel Bultas z makléřské společnosti HYPOASISTENT. Od ledna navíc došlo ke zrušení superhrubé mzdy a čistá mzda zaměstnanců se zvýšila. V roce 2021 díky tomu dosáhnou žadatelé na výrazně vyšší hypotéky, než tomu bylo ještě začátkem loňského roku.
Dobré zprávy ale nejsou v letošním roce pro každého. Banky jsou opatrnější na charakter příjmu. Pokud žadatel pracuje v některém z postižených oborů jako je cestovní ruch, gastronomie, letecký či automobilový průmysl, bude mít v mnoha bankách dveře k hypotéce minimálně v prvním pololetí zavřené. Různé banky jsou ale na charakter příjmu různě přísné. Omezenější přístup k hypotéce mají také cizinci a klienti s příjmem ze zahraničí, protože i v tomto segmentu část bank zpřísnila podmínky.
Kdo se chystá pořídit si luxusnější nemovitost, měl by si v letošním roce připravit větší podíl vlastních zdrojů. Některé banky již otevřeně upozorňují, že budou opatrněji přistupovat ke stanovení odhadních cen nemovitostí, které přijmou do zástavy. Nižší odhadní hodnoty zvýší nároky na část peněz, které bude potřeba hradit z vlastních úspor.
Výhled hypotečního úvěrování bude pravděpodobně brzy ovlivněn projednávanou novelou zákona o České národní bance. Ta nejspíše přinese centrální bance nové pravomoci. A pokud se ekonomika rozjede, ČNB může přistoupit ke zvyšování základních úrokových sazeb, k čemuž by podle očekávání mohlo dojít již ve druhé polovině roku. Vyloučené není ani opětovné utahování pravidel. Minimálně v první polovině roku se ale žadatelé mohou těšit na opravdu krásné hypotéky.