Jak se inflace podepíše na našich hypotékách?

Ze svých hypoték se letos bude radovat nejvíce lidí v historii. Mnoho klientů získalo v uplynulých letech hypotéky s nízkými úrokovými sazbami a vysoká inflace teď umaže značnou část jejich reálného dluhu. Například pokud má klient hypotéku se sazbou 2% a inflace bude 7%, klient bude vracet bance méně hodnotné peníze a reálně 5% vydělá. Výhodná kombinace nízkých sazeb a vysoké inflace je skvělou zprávou pro všechny dlužníky.

Vysoká inflace je ale v ekonomice z mnoha důvodů nežádoucí, proto se ji Česká národní banka snaží co nejdříve dostat pod kontrolu. Zvyšuje proto základní úrokovou sazbu, která ovlivňuje i ostatní úrokové sazby včetně těch hypotečních. Na hypotečním trhu dnes vidíme skokové růsty nabídkových sazeb hypoték. A ačkoliv od druhého kvartálu čekáme pomalejší růst, sazby ještě půjdou nějakou dobu vzhůru. Je otázkou, zda a kdy průměrná sazba pokoří roky 2009 a 2010, kdy se průměrné sazby pohybovaly kolem 5,5%.

U sazeb s krátkou dobou fixace vídáme sazby přes 5% už dnes. Delší doby fixace bývají i o procento levnější. Vyplatí se dnes fixovat sazbu na co nejdelší dobu, například na 10 let? Co když v budoucnu sazby poklesnou? Odpověď na otázku není jednoznačná. Ve většině bank dnes platí, že poplatek za mimořádnou splátku hypotéky je zanedbatelný a za nižší sazbou se může vyplatit refinancovat i uprostřed doby fixace. To jednoznačně nahrává tomu, zvolit si raději delší fixaci. Do budoucna je ale pravděpodobné, že dojde k úpravě legislativy a poplatek za splátku uprostřed fixace zdraží. V takovém případě by naopak mohlo vyjít výhodněji volit kratší fixaci. Vše tedy bude záležet na zákonodárcích – kdy a jaká pravidla nastaví a jestli nová pravidla pro poplatky za mimořádnou splátku budou platit i pro starší hypotéky.