Jsou v Česku drahé nebo levné hypotéky? Jak se žije ve světě pět let po vypuknutí krize?

Krize se rychle přenesla do Evropy a způsobila splasknutí bubliny na španělském realitním trhu i v dalších zemích. V Maďarsku přinesla statisícům klientů problém se splácením hypoték, protože zde bylo zvykem půjčovat si peníze v cizích měnách a díky vývoji měnových kurzů měsíční splátky smrtelně rychle narůstaly. Musela zde zasáhnout až maďarská vláda, která nařídila nucenou konverzi na domácí měnu.
Po pěti letech se situace obrací. Trhy v USA rostou, většina zemí Evropské unie a nyní i česká ekonomika se odrazily ode dna. Jak dopadly země, které hypoteční a realitní krize zasáhla první a za kolik se ve srovnání s námi úvěruje u našich sousedů?
V Česku až do letošního léta úroky hypotéky příjemně klesaly, nejníže byly v červnu, kdy průměrná sazba spadla na 2,95%. Od té doby začaly mírně růst. Podobná situace byla i v USA, kde také začaly sazby hypoték od jara narůstat. Oproti českému trhu je zde obvyklé zafixovat úrokovou sazbu i na 15 či 30 let. Třicetiletá sazba je zde aktuálně kolem 4,6%, úrokové sazby pětiletých fixací jsou o více než procento levnější.

Jak dnes vypadá hypoteční trh v evropských zemích, na které krize dopadla mezi prvními?

Zatímco v Česku volí podle analytiků HYPOASISTENT přibližně 90% klientů jistotu víceleté fixace, ve Španělsku jsou zdaleka nejpopulárnější variabilní hypotéky. Fixované sazby tu vybírá jen necelých 10% klientů. Výše úrokových sazeb je zde o něco vyšší, než u nás. To v Maďarsku si musí klienti pořádně připlatit, mají zde jedny z nejvyšších sazeb v Evropě. Maďarský realitní trh zaznamenal v posledním roce zajímavou situaci, když v meziročním srovnání ceny starých nemovitostí výrazně klesly, zatímco se zájem kupujících přesunul k novému bydlení. Podobnou situaci jsme před pár lety mohli pozorovat i v Praze, kdy rychle klesaly ceny panelových bytů.
U našich sousedů se s výjimkou Polska všude platí eurem. Úrokové sazby jsou proto mimo jiné ovlivněné vývojem EURIBORu, což je evropská mezibankovní nabídková úroková sazba. Na Slovensku je průměrná úroková sazba přibližně o procento vyšší než v České republice, oblíbené jsou hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Objem poskytnutých hypoték v posledních letech každoročně narůstá díky častějšímu refinancování. Zajímavostí jsou zde státem zvýhodněné hypotéky pro mladé do 35 let. Ceny nemovitostí jsou na Slovensku od roku 2009 relativně stabilní. V Německu dosáhly úrokové sazby hypoték svého minima letos v květnu, kdy se průměrná výše pohybovala kolem 2,5%. Oproti českému trhu jsou zde zajímavé hypotéky s fixací na 15, 20 i 30 let, kde úroková sazba není o mnoho vyšší a klient má jistotu stabilních výdajů. Mimořádné splátky bývá možné udělat po 10 letech.

V České republice krize pomohla k levnšjšímu bydlení tisícům lidí...

Naším dobrým zvykem je naříkat, jak se máme špatně, ale co se týká hypoték, můžeme se těšit z nízkých úrokových sazeb. Milionovou hypotéku lze dnes pořídit za částky kolem 4200 Kč měsíčně. Krize pomohla zlevnit úvěry klientům, kteří si v letech boomu – zejména v letech 2007 a 2008 – fixovali své hypotéky na 5 let a to za téměř dvojnásobně vyšší sazby, než máme dnes.

Zdroj: HYPOASISTENT