Úrokové sazby hypoték se za posledních několik měsíců vydaly na horskou túru. Od prosince roku 2016, kdy hypotéky zaznamenaly historické minimum 1,77 %, se vyšplhala průměrná sazba hypoték o téměř sedm desetin procentního bodu na úroveň 2,46 % v březnu letošního roku. Tak alespoň hovoří statistická data Fincentrum Hypoindexu.
Za rostoucími hypotečními sazbami stojí dílem obavy centrální banky před hypoteční bublinou a také zvyšování základních sazeb. Přestože se v prognózách dalšího zdražování hypoték drží finanční odborníci při zemi a čekají jen pozvolný nárůst, klienti jsou daleko pesimističtější.
Lidé vnímají postupný růst úrokových sazeb, ke kterému dochází po období jejich dlouhodobého poklesu. Přesto jsou jejich očekávání překvapivě vysoko nad březnovým průměrem. Kdo si nyní půjde požádat o hypotéku, nepřekvapila by ho ani úroková sazba kolem pěti procent. Alespoň tak to vidí tisícovka respondentů oslovených v průzkumuagentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.
Z výsledků průzkumu vyplývá, že 64 % Čechů, kteří by si nyní šli žádat o hypotéku s pětiletou fixací, by očekávalo úrok ve výši přesahující 3 %. To je více než průměrná úroková sazba hypoték v březnu (hodnota Hypoindexu je 2,46 %). Téměř 40 % oslovených by dokonce očekávalo úrokovou sazbu hypotéky přesahující 5 %.
Optimističtější výhled přibližují analytici ze společnosti HYPOASISTENT: „Předpokládáme, že koncem tohoto roku se budou průměrné úrokové sazby hypoték pohybovat kolem tří procent a banky se budou snažit tuto psychologickou hranici nepřekračovat.“ Růst sazeb by měl zpomalit, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé podle slov guvernéra ČNB se k dalšímu zvyšování základních úrokových sazeb centrální banka chystá až koncem letošního roku a za druhé banky dbají na doporučení ČNB a zpřísňují podmínky v poskytování hypoték. Dnes již hypoteční úvěr opravdu nezíská každý. "Celkově se tedy bude schvalovat méně hypoték, a když připočítáme konkurenční boj jednotlivých bank, není pro dramatické zdražování na českém hypotečním trhu velký prostor," říká Pavel Bultas ze společnosti HYPOASISTENT a dodává, že hypotéky patří stále k nejlevnějším úvěrům na trhu.
Trend zdražování je zřejmý, období uplynulých dvou let s historickými minimy a superlevnými hypotékami se minimálně v blízké budoucnosti opakovat nebude. Na tom se shoduje většina expertů.Na jak dlouho zafixovat úrok u hypotéky? Tak jistě uvažuje jak nový zájemce o hypotéku, tak i stávající klient, kterému se blíží fixace. Nejoblíbenější a neposkytovanější jsou fixace na pět let. Ale to jsou výsledky statistik za poslední roky, kdy šly úrokové sazby dolů. Co se však vyplatí nyní?
„Jednoznačně volba delších fixací. Nejsou o tolik dražší než ty klasické, klienti si zajistí velmi slušnou sazbu na delší dobu, vyhnou se starostem s dalším růstem a navíc dnes, kdy je možné část hypotečního úvěru splácet bez sankcí, nebál bych se jít do sedmi i víceletého fixu,“ doporučuje Pavel Bultas z HYPOASISTENT s tím, že pokles úrokových sazeb v nejbližších letech očekávat nelze. K tomu, že úrokové sazby hypoték porostou, nicméně postupně, se přiklánějí i mnozí zástupci bank. Mezi jejich hypotečními odborníky převládá názor, že hranici tří procent překonají sazby během následujících dvou až tří let.
A v jakých hodnotách se v současnosti pohybují úrokové sazby u dlouhých fixací? Zatímco pětileté fixace se nyní pohybují od 2,3 do 2,7 %, sedmiletá se dá pořídit už od 2,5 %, osmiletá od 2,8 % a desetiletá fixace dokonce od 2,5 %. Těsně nad třemi procenty lze získat hypotéku s fixací na 15 let. Pokud bychom se tedy podívali na rozdíly, nejsou nijak dramatické, větší rozdíly jsou v nabídkách jednotlivých bank. Mezi pěti a osmiletým fixem je například jen jedna desetina procentního bodu v rámci jedné banky. Porovnáním hypoték lze ale získat nižší sazbu i u víceletých fixací. Převedeno na čísla je desetina u dvoumilionové hypotéky na 20 let pouhá stokoruna měsíčně navíc. „Pokud by klient zvolil pětiletou fixaci a po jejím vypršení získal úrokovou sazbu čtyři procenta, což je docela klidně možné, dělá rozdíl na měsíční splátce přibližně 1 500 korun. Jen v průběhu prvního roku s novou sazbou pak klient zaplatí o zhruba 18 tisíc korun víc,“ vypočítává hypoteční specialista z HYPOASISTENT.
Samozřejmě je třeba počítat s tím, že na ty nejvýhodnější sazby se dostanou klienti, kteří jsou schopni financovat více než pětinu ceny nemovitosti z vlastních prostředků. Některé banky získání minimální sazby podmiňují dále pořízením dalších finančních produktů banky a podobně. Ostatně ideálně vyhodnotit vhodnost nabídky zvládne zkušený hypoteční makléř, který má o nabídkách bank dobrý přehled.
Dalším důvodem, proč se nebát delší fixace, je fakt, že již více než rok platí nová zákon o spotřebitelském úvěru. A v něm se změnily podmínky předčasného splacení hypoték ve prospěch klientů. U smluv sjednaných po účinnosti zákona (u starších při změně fixace) je možné každý rok splatit bez sankce až 25 % hypotéky a v případě smrti, vážné nemoci či invalidity lze hypotéku splatit bez poplatků celou. Při prodeji financované nemovitosti si banka může účtovat maximálně 1 % ze zbývajícího dluhu, maximálně však 50 tisíc korun. Za předčasné splacení v dalších případech si banky mohou účtovat jen náhradu účelně vynaložených nákladů, které jim vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Hypotéku je stále možné předčasně splatit bez sankcí na konci fixace.